الکتروموتور DC چیست؟

الکتروموتور جریان مستقیم (DC) مدلی از انواع الکتروموتورها بوده که توانایی تبدیل توان الکتریکی به توان مکانیکی را دارد. الکتروموتورهای DC نیروی الکتریکی را از طریق جریان مستقیم می گیرند و این انرژی را به چرخش مکانیکی تبدیل می کنند.

الکتروموتور DC از میدان های مغناطیسی ناشی از جریان های الکتریکی ایجاد شده استفاده می کند، که حرکت روتور ثابت شده در محور خروجی را تقویت می کند.

گشتاور و سرعت خروجی بستگی به ورودی الکتریکی و طراحی الکتروموتور دارد.

نحوه عملکرد الکتروموتور DC

اصطلاح الکتروموتور DC برای اشاره به هر ماشین الکتریکی دواری استفاده می شود که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.

الکتروموتور DC می تواند از نظر اندازه و قدرت از الکتروموتورهای کوچک اسباب بازی ها و وسایل برقی گرفته تا مکانیزم های بزرگی که خودروها را تغذیه می کنند، آسانسورها و بالابرها و کارخانه های نورد فولاد متفاوت باشد. 

اجزای موتور DC

موتورهای DC شامل دو جزء اصلی هستند: استاتور و روتور. استاتور قسمت ثابت یک موتور است، در حالی که روتور می چرخد. در موتور DC، استاتور یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند که روتور را به چرخش در می‌آورد.

یک موتور DC ساده از مجموعه ای از آهنرباهای ثابت در استاتور استفاده می کند و از سیم پیچ سیم با جریان جاری در آن یک میدان الکترومغناطیسی متناسب با مرکز سیم پیچ ایجاد می کند.

یک یا چند سیم پیچ عایق شده در اطراف هسته موتور پیچیده می شود تا میدان مغناطیسی متمرکز شود.

سیم پیچ سیم عایق شده به یک کموتاتور (کلید الکتریکی دوار) متصل می شود که جریان الکتریکی را به سیم پیچ ها اعمال می کند. کموتاتور به هر سیم پیچ آرماتور اجازه می دهد تا به نوبه خود انرژی بگیرد و یک نیروی چرخشی ثابت ایجاد کند (معروف به گشتاور).

هنگامی که سیم پیچ ها به ترتیب روشن و خاموش می شوند، یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می شود که با میدان های مختلف مغناطیس های ثابت در استاتور تعامل می کند و گشتاور ایجاد می کند ، که باعث چرخش آن می شود.

این پروسه عملکرد الکتروموتورهای جریان مستقیم آنها را قادر به ایجاد یک توان مکانیکی ساخته، که می تواند برای حرکت اجسام مورد استفاده قرار گیرد.

انواع الکتروموتورهای DC 

چندین نوع مختلف از الکتروموتورهای DC وجود دارد که مزایا و معایب خاصی نسبت به یکدیگر ارائه می دهند که به پنج نوع اصلی تقسیم می شود:

  1. بدون براش
  2. براش دار
  3. موازی
  4. سری
  5. سروو موتور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *