موتور‌های قطب چاکدار (قطب سایه دار) یک نوع از الکتروموتور‌هایی القایی هستند که تنها یک سیم پیچی اصلی دارند. این موتور‌ها به جای سیم پیچی کمکی، قطب‌های برجسته‌ای دارند که بخشی از هر یک از آن‌ها بوسیله‌ی یک پیچک اتصال کوتاه به نام پیچک سایه احاطه شده است.

سرویس آموزش و آزمون :

 طرز کار این الکتروموتور‌ها به گونه‌ای است که به وسیله‌ی سیم پیچی اصلی شاری متغیر با زمان در قطب‌ها القا می‌شود. وقتی شار قطب‌ها تغییر می‌کند، ولتاژ و جریانی در پیچک القا می‌شود که با تغییرات اولیه شار مخالفت می‌کند. این مخالفت، تغییرات شار در ناحیه پیچک‌های سایه را به تاخیر می‌اندازد و در نتیجه بین دو میدان مغناطیسی استاتور گه خلاف هم می‌چرخند، اندکی عدم تعادل ایجاد میکند. جهت چرخش حاصل از سمت ناحیه بدون سایه به سمت ناحیه سایه دار قطب است.


قطب‌های سایه در مقایسه با دیگر روش‌های راه اندازی موتور القایی گشتاور راه اندازی کمتری تولید می‌کنند. این الکتروموتور‌ها کارآیی بسیار کمتری دارند و لغزش آن‌ها بسیار بیشتر از انواع دیگر الکتروموتور‌های القایی تک فاز است. این قطب‌ها تنها درموتور‌های بسیار کوچکی (hp ۱/۲۰ و کمتر) به کار می‌روند که گشتاور راه اندازی بسیار کمی دارند. جایی که امکان استفاده از این الکتروموتور‌ها وجود داشته باشد، موتور‌های قطب چاکدار ارزان‌ترین طرح در دسترس اند.


چون موتور‌های قطب چاکدار برای راه اندازی به پیچک سایه متکی هستند، راه ساده‌ای برای عکس کردن جهت چرخش چنین موتور‌هایی وجود ندارد. برای این کار، لازم است که در هر قطب دو پیچک سایه نصب شود و به اختیار یکی از آن دو اتصال کوتاه شوند.


کاربرد موتور‌های قطب چاکدار (قطب سایه دار)

موتور‌های یکفاز قطب چاکدار در موارد متنوع مانند پنکه‌های رو میزی و پمپ آبپمپ کولر و … بکار می‌روند سرعت چرخش این موتور‌ها را می‌توان با جعبه دنده به هر سرعتی حتی کمتر از یک دور در ماه تغییر داد بعضی از سازندگان این موتور را به کلاج یا ترمز نیز مجهز می‌کنند موتور‌های یکفاز قطب چاکداری وجود دارد؛ که می‌توان جهت چرخش ان‌ها را با کلید تغییر داد موتور‌های با قطب چاکدار در اندازه‌های خیلی کوچک تقریبا از ۲۵۰/۱ تا ۶/۱ اسب بخار ساخته می‌شود. این موتور‌های قطب چاکدار ساختمانی ساده داشته از نظر قیمت ارزان و فوق العاده مقاوم و قابل اطمینان می‌باشند و نیاز به کلکتور و کلید گریز ار مرکز و جاروبک ندارند موتور‌های قطب چاکدار ویژگی‌های بسیار مثبتی دارند، اما عیب بزرگ ان‌ها این است که گشتاور راه اندازی بسیار کمی دارند.

برای اطلاعا بیشتر از خدمات طراحی ، ساخت ، بازسازی و تعمیرات انواع الکتروموتور های قطب چاکدار با شرکت الوند توسعه به شماره 09129681823 تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *