تعمیرات و سیم پیچی الکتروموتور

الوند توسعه
_

تعمیر و سیم پیچی الکترموتور

الوند توسعه پایدار آرتا ارائه دهنده خدمات سیم پیچی تعمیر الکتروموتور ، تعمیرات الکتروموتور AC و  DC ، سیم پیچی الکتروموتور صنعتی و نیمه صنعتی ، بازسازی و نگهداری الکتروموتور های سه فاز و تک فاز در برند های مختلف ، جهت استعلام قیمت با شماره های شرکت 09129681823 - 02637779746 تماس بگیرید.

_

مفتخریم که انتخاب اکثر ارگان های دولتی و خصوصی هستیم

_

تعمیرات و سیم پیچی الکتروموتور AC  و الکتروموتور DC

با توجه به اینکه  الکتروموتور صنعتی که یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع می باشد، باید به سیم پیچی تعمیر الکتروموتور ، تعمیر و نگهداری الکتروموتور ، تعمیرات و سیم پیچی الکتروموتور های تک فاز و الکتروموتور سه فاز ، تعمیرات انواع الکتروموتور در سایز های مختلف و تعمیرات قسمت داخلی از جمله تعمیر روتورالکتروموتور ، تعمیر استاتور الکتروموتور ها توجه کرد. 

تعمیر الکتروموتور به مدل های مختلفی تقسیم میشود که به صورت کلی به تعمیر الکتروموتور های صنعتی ، تعمیر الکتروموتورهای نیمه صنعتی ، تعمیر الکتروموتورهای غیر صنعتی ، تعمیر الکتروموتورهای سبک ، تعمیر الکترموتور های نیمه سنگین و تعمیر الکتروموتور های سنگین ، تعمیر الکتروموتورهای مقیاس کوچک و بزرگ اشاره کرد. 

یکی از مواردی که در تعمیرات الکتروموتورها باید به آن توجه کرد تعمیرکار الکترو موتور می باشد . یکی از مراکز تعمیر مجاز الکتروموتور که تعمیرکار ماهر و مجرب با تخصص های در حوزه الکتروموتور های AC  و الکتروموتور های DC  شرکت الوند توسعه پایدار آرتا میباشد . که ارائه دهنده خدمات تعمیر ، سیم پیچی و بازسازی انواع الکتروموتور به شرح ذیل می باشد :

 • تعمیر و سیم پیچی انواع الکتروموتور سه فاز و موتور های تک فاز
 • سیم پیچی الکتروموتور های ولتاژ بالا یا توان بالا
 • بازسازی و تعمیر الکترو موتور های AC و سیم پیچی و تعمیر موتور های  DC
 • تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور های فشار قوی (HV)، فشار متوسط(MV) و فشار ضعیف(LV)
 • بازسازی انواع ترانسفورماتور های توان بالای صنعتی ، حفاظتی و رکتیفایر معادن و صنایع سیمان
 • تعمیر تراکشن موتورهای الکتریکی صنایع ریلی و معادن سنگ آهن ، روس ، مس
 • تعمیر الکتروموتورهای ضد انفجار و ضد جرقه EX

بررسی فنی الکتروموتور ها:

عیب یابی و تعمیر انواع موتور الکتریکی یا الکتروموتور

تعمیر ، بازسازی و سیم پیچی انواع برند های داخلی و خارجی الکتروموتور توسط شرکت الوند توسعه پایدار آرتا با نیروهای مجرب آماده ارائه خدمات تعمیر و نگهداری الکتروموتور می باشد .

انواع برند های الکتروموتور :

زیمنس (Siemens)

موتور الکتریک ماراتن (Marathon Electric)

ای بی بی (ABB)

الکترو موتور آ اِ گ( AEG )

توشیبا (Toshiba)

الکتروموتور گاماک (  Gamak)

وگ (WEG)

الکتروموتور ( NOV )

نیدک (Nidec)

الکتروموتور موتوژن

بالدور (Baldor)

الکتروموتور الکتروژن

رگال بلویت (Regal Beloit)

الکتروموتور جمکو

الکترو موتور لوهر

سیم پیچی و تعمیر الکترو موتور برندهای مختلف

جهت تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور و ماشین الکتریکی قبل از شروع به تعمیرات باید بررسی های صورت بگیرد تا بدانیم الکترو موتور مورد نظردر چه شرایطی می باشد . در ابتدا باید نوع کاربری مشخص شود و در ادامه برند الکتروموتور و سپس موتور را تست میکنیم تا متوجه مشکل به وجود اومده بشویم .

پس از عیب یابی الکترو موتور باید مواردی از جمله نحوه راه اندازی ، شرایط محیطی ، ولتاژ اعمالی و … مورد بررسی قرار بگیرد که بتوانیم بعد از تعمیرات الکتروموتور سه فاز و الکتروموتور های تک فاز ، عمر مفید تجهیز مورد نظر را افزایش و نگهداری الکتروموتور به نحوه احسن صورت بگیرد.

سیم پیچی الکتروموتور می بایست بر اسای استاندارد های کارخانه سازنده سیم پیچی شود . بدیهی است اگر در غیر این صورت باشد و سیم پیچی استاندارد در دسترس نبود باید به طراحی و نقشه های الکتروموتور رجوع کرد و محاسبات دقیقی در این زمینه صورت بگیرد که لازمه این امر داشتن دانش فنی عالی ، تجربه و تیم از تعمیرکنندگان ماهر ماشین های الکتریکی می باشد برای تعمیرات الکتروموتور و عیب یابی می توان تست های مختلفی را مورد ارزیابی قرارداد .

با توجه به اینکه موارد گفته شده از اصلی ترین مراحل تست و عیب یابی الکتروموتور میباشد ولی برای انجام تست های پیچیده تر نیاز است عیب الکتروموتور توسط تعمیرکار الکتروموتور بررسی شود. در آموزش تعمیر الکتروموتور مراحلی که در ادامه با به آن اشاره می شود مورد بررسی قرار میگیرد:

 1. تست خرابی الکتروموتورAC و الکتروموتور DC
 2. عیب یابی الکتروموتور سه فاز و تک فاز
 3. بازسازی ، تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور های صنعتی و نیمه صنعتی
 4. تست و نگهداری الکتروموتور

ماشین الکتریکی یا همان الکتروموتور از بخش های مختلفی تشکیل شده است که اجزای سازنده هر الکتروموتور میتواند توان ، ولتاژ و عملکرد آن را تغییر دهد .

 الکتروموتورها یا موتور الکتریکی وسایلی هستند که انرژی الکتریکی یا پدیده های الکترومغناطیسی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکنند حرکت این وسایل معمولا به صورت دورانی می باشد. به عبارت دیگر الکتروموتورها از نیروی الکتریکی برای تولید نیروی محرکه استفاده میکنند.

 اجزای کلی یک الکترو موتور به شرح زیر می باشد:

 • ایستانه یا استاتور (stator)

این قسمت پایه‌ای الکتروموتور است و شامل یک قاب ویژه می‌شود که موجب دریافت یا انتقال برق و ایجاد میدان مغناطیسی است.

 • چرخانه یا روتور (rotor)

این قسمت درون استواتور و در مرکزالماسه (سنسور) قرار دارد.
   روتور شامل یک میدان مغناطیسی دائمی یا یک میدان مغناطیسی قابل نوسان است که پیرامون محور چرخش موتور مونتاژ شده‌است.

 • جابه‌جاگر یا کموتاتور (commutator)

این یک قطعه گرد و چهارچوب است که میدان‌های مغناطیسی را بین استوایتور و روتور منتقل می‌کند. کامواتور به عنوان یک سیستم کامواتاسیون برای تغییر جهت جریان برق در ریل ملایم الکتریکی بکار می‌رود.

 • یاتاقان (bearing)

 یاتاقان به قطعه ای گفته می شود که بین دو قطعه قرار می گیرد و حرکت نسبی را بین دو قطعه مشخص می کند. یاتاقان ها بر اساس باری که می توانند تحمل کنند و یا دامنه حرکتی که مجاز هستند و … دسته بندی می شوند

 • محور یا شفت (shaft)

این قسمت، قسمت اصلی الکتروموتور است که به وسیله آن، سیم های راه اندازی از استواتور به روتور  منتقل شده و با دوران، برق تولید می‌کند.

 • محفظه (casing)

روتور را با محور موتور خود روی مجموعه‌ای از یاطاقان نگه می‌دارد تا اصطکاک محور چرخشی را کاهش دهد. محفظه دارای درپوش‌های انتهایی است که پایه‌های یاتاقان را نگه داشته و دارای یک فن است که به محور موتور متصل شده است و با چرخاندن محور موتور می‌چرخد.

 • جاروبک (brush)

جاروبک ( زغال ) وسیله‌ای برای هدایت جریان الکتریکی بین سیم‌های ثابت و چرخان است. جاروبک وسیله ای برای انتقال جریان الکتریکی از شین ها به کابل می باشد. مهم ترین ویژگی آن ها انتقال برق در حال حرکت می باشد.

 • پایانه‌ها (terminals)

این قسمت‌ها از جنس فلزی هستند و برای نگهداری روتور الکتریکی در قالب استواتور و کمک به چرخش صاف موتور بکار می‌روند.

دسته بندی انواع الکتروموتورها در حالت کلی به موتورهای AC  و DC و موتور های خاص تقسیم میشوند که هرکدام زیر مجموعه های خود را دارند :

الکتروموتور DC :

الکتروموتورهای DC ( جریان مستقیم ) ، یکی از انواع موتورهای الکتریکی هستند که برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می‌شوند. در این نوع موتورها، جریان مستقیم در میدان مغناطیسی ساخته شده توسط میدان‌های مغناطیسی ساکن و موتور ، عبور می‌کند، که منجر به ایجاد یک گشتاور مکانیکی در شفت خروجی موتور می‌شود.

یکی از مزایای الکتروموتورهای DC ، قابلیت تنظیم سرعت بالا آن هاست. به علت آنکه جریان الکتریکی و توان در موتور الکتریکی DC  مستقیماً توسط کنترل سرعت قابل تنظیم است، می توان سرعت موتور را با توجه به نیاز ، کنترل کرد.  این ویژگی آن را به یکی از گزینه‌های برتر برای برنامه‌هایی از قبیل خودروهای برقی، دستگاه‌های سرعت‌های مختلف، ابزار آلات دقیق و تجهیزات صنعتی گردانده است.

 • موتور های موازی DC :

الکتروموتورهای موازی DC  روشی است که در آن چندین موتور DC به یک منبع تغذیه متصل می‌شوند. در این روش، هر کدام از موتورها به صورت مجزا کنترل و سیستم کنترل سرعت آنها می تواند توسط یک مشترک کنترل شوند.
مزیت این نوع الکتروموتورها افزایش قدرت مورد نیاز است. با این حال، برای ماشین‌آلاتی که از چندین موتور DC مستقل استفاده می‌کنند، می‌توان افزایش قدرت مصرفی را به دلیل توزیع بار و قدرت بین موتورها داشت.  همچنین، این موتورها به کاربردی هایی برای نیروی دادن ماشین‌آلات و ماشین‌های شناور، بررسى موتور خطرناک، و ماشین‌هایی که نیاز به سرعتهای ثابت و نامتناوب و پایدار دارند، مناسب هستند. در کاربردهای بزرگتر مانند برج‌های بادی، می‌توان چندین موتور DC موازی را برای تامین بیشترین توان و امنیت به کار گرفت.

 • موتور های خود تحریک :

الکتروموتورهای خودتحریک یا “سلف استارتر“، الکتروموتورهایی هستند که هم به عنوان موتور و هم به عنوان مبدل (converter) برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می‌شوند. این الکتروموتورها دارای دو سیم عمده قطب‌های شروع و کاری هستند که به وسیله هسته‌ی آهنی به هم پیوند داده شده‌اند. در حالت اولیه برق وارد رشته می‌شود و میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود که سیم‌های قطب شروع را در حالت تاخیر قرار خواهد داد. 

اگر الکتروموتور بدون سر و صدا راه اندازی شود، آنگاه میدان مغناطیسی در خارج از خط تراز خواهد گرفت و الکتروموتور به طور نرم و پلکانی راه اندازی خواهد شد. این نوع راه‌اندازی برای ایجاد سر و صدا وشوک ها کمک در استفاده طولانی مدت از موتور الکتریکی خودتحریک است.

 • موتور های سری DC :

موتورهای سری DC  ،  یک نوع موتور الکتریکی هستند که جریان الکتریکی آنها بصورت سری و با موتور ترکیب شده‌است. این موتورها از یک قطب شمال و یک قطب جنوب تشکیل شده و با جابجایی قطب‌ها، گشتاور موتور تغییر می‌کند. ولتاژ مورد نیاز برای موتور، به صورت مستقیم برابر با جریان الکتریکی در مدار سری است.

یکی از مزایای این نوع موتور، این است که آنها می‌توانند در سرعت‌های بالا بدون مشکل کار کنند و در کاربردهایی که نیاز به گشتاور بالا دارند، حرکت می‌کنند. این نوع موتور برای استفاده در کارخانه‌های فولاد، سنگ‌شکن‌های مواد معدنی، ماشین آلات دریایی، جرثقیل‌ها، و کاربردهای دیگری استفاده می‌شوند.

 • موتور PMDC :

الکتروموتورهای PMDC (Permanent Magnet DC)، نوعی از موتورهای الکتریکی هستند که از یک میدان دائمی برای ایجاد میدان مغناطیسی در قطب های استاتور و یک قطب ساکن استفاده می کنند. ابتدا با اعمال جریان به قطب‌های استاتور، یک میدان مغناطیسی با قطب نوار در آنجا ایجاد می شود.

پس از آن، قطب‌های مغناطیس دائمی روی سطح روتور قرار دارند و با چرخش آن به گونه ای می توان گشتاور بسیار خوبی را ایجاد کرد. این موتورهای الکتریکی در مقایسه با سایر الکتروموتورهای DC، دارای حساسیت مغناطیس قوی‌تری هستند و در نتیجه ارتباط مستقیم جریان و گشتاور بسیار بهتری دارند.

یکی از مزایای اصلی الکتروموتورهای PMDC، این است که به لحاظ طراحی و ساختار ساده بوده و قابل توجه در قالب تولید انبوه می‌باشند. همچنین، به دلیل داشتن قطب‌های مغناطیس دائمی، این موتورها دارای کیفیت بالا و مقاوم در برابر پوسیدگی هستند.

 • موتور کمپوند DC :

الکتروموتورهای کمپوند DC، یک نوع موتور DC  (جریان مستقیم)  هستند که ترکیبی از دو نوع موتور DC سری و موتورDC  موازی هستند. به دلیل این ترکیب، این موتورها در فراوانی کاربردهای مختلف از جمله جرثقیل، آسانسور، پمپ‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

علاوه بر ویژگی‌های صفر تا حداکثر سرعت و گشتاور ثابت و نامتناوب در موتور DC  سری و ویژگی‌های سرعت ثابت ડو پایین و گشتاور ثابت در موتورDC موازی، موتورهای کمپوند با ویژگی‌های گشتاور بالا در سرعت بالا به صورت دارای قابلیت مقیاس پذیری هستند. این موتورها هر چه دمای آنها بیشتر شود، گشتاور کمتری تولید می‌کنند و عکس آنها نیز صادق است.

وجود بخش مغناطیس موقت در این موتورها برای برقراری و  تنظیم رویه گرداننده ایجاد می‌شود، این ویژگی آن‌ها را برای کاربردهایی که با بار متغیر روبه‌رو هستند، مناسب می‌کند. به طور کلی، موتورهای DC کمپوند با ترکیب ویژگی‌های موتورهای سری و موازی، از دو ویژگی مهم، یعنی سرعت تنظیم شده و گشتاور بالا، برخوردار هستند که در بسیاری از کاربردها مفید هستند.

 

الکتروموتور AC :

الکتروموتورهای AC (جریان متناوب ) یکی از انواع الکتروموتورهای برقی هستند که در کاربردهای گوناگون، از جمله دستگاه‌های خانگی، خودروهای برقی، صنایع و دستگاه‌های صنعتی  استفاده می‌شوند. این موتورها با استفاده از میدان مغناطیسی ایجاد شده در پیچ‌های سیم نیروی مگنتیکی را ایجاد می‌کنند که در نهایت شفت خروجی را حرکت می‌دهد.

در الکترو موتورهای AC ، برق الکتریکی به شکل جریان متناوب وارد موتور می‌شود، که سرعت موتور را تنظیم می‌کند. یکی از مزایای الکتروموتورهای AC ، ساختار ساده‌تر نسبت به الکتروموتورهای DC  است. همچنین، فرآیند راه‌اندازی موتور به طور کلی ساده‌تر بوده و نیاز به تنظیم کمتر دارد. یکی دیگر از مزایای موتورهای AC، عملکرد قابلیت تغییر سرعت و قدرت بالا آن هاست، همچنین، این موتورها عموماً نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری نسبت به موتورهایDC  دارند.

یکی از مهمترین نوع موتورهای AC، موتورهای القایی یا ایندوکشن (Induction Motor) هستند. این نوع موتورهایAC  معمولاً در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برنامه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به کارایی و کم‌هزینه‌تر بودن نسبت به موتورهایDC  نیاز دارند.

 • موتور های سنکرون :

الکتروموتور سنکرون (Synchronous Motor) یا موتور همگام، یک نوع موتور الکتریکیAC  (جریان متناوب) است که با سرعت دقیقاً همگام با سرعت فرکانس و ولتاژ برق آلترناتیو خارجی کار می کند.

با استفاده از یک فیدبک لحظه ای، سرعت الکتروموتور سنکرون همیشه با سرعت گشتاور فرورانی یکسان است. بنابراین، در مقایسه با موتورهای القایی (induction motor) که سرعت آنها توسط بار تعیین می‌شود، موتورهای سنکرون برای کاربردهایی که نیاز به سرعت دقیق دارند ایده‌آل هستند.

به عنوان مثال، موتورهای سنکرون معمولاً در ماشین آلات دقیق، پمپ‌های آب، کمپرسور‌ها و دستگاه‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند.

 • موتور های آسنکرون :

الکتروموتور آسنکرون (Asynchronous Motor)  ، نوعی موتور الکتریکی است که برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می شود. این نوع موتورها از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند: روتور و استاتور.

روتور معمولاً به صورت یک القایی به عنوان آرماتور ساخته شده است. استاتور شامل بخش هسته‌ای با مواد آهنی است که بیشتر از دو پیچ خطی فاصله گرفته شده با هم هستند. پیچ های یکی برای القایی روتور و دومی برای القایی ولتاژ AC سطح ولتاژ قدرت است که از طریق روتور جاری می‌شود.

عملکرد الکتروموتورهای آسنکرون بر اساس القایی بودن منشأ نامگذاری شده‌اند. در طول کارکرد، این موتورها کمی از سرعت نامی خود کاهش سرعت می‌دهند؛ بدین معنی که الکتروموتورهای آسنکرون همیشه در حالتی نیستند که با سرعت ولتاژ مقدار قابل توجهی، سرعت دارند و در عوض، سرعتشان به طور کندی در حال کاهش است.

به دلیل این خاصیت، معمولاً الکتروموتورهای آسنکرون در کاربردهایی به کار می‌روند که خصوصیات سرعت تغییرپذیر مانند پمپ‌های آب، فن‌های سردکننده، آسانسورها، ماشین‌آلات کوچک و متوسط، و سایر وسایل خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • موتور های القایی :

الکتروموتور القایی یک نوع موتور الکتریکی است که براساس اصل عمل القایی به انرژی مکانیکی تبدیل انرژی الکتریکی را انجام می دهد. این نوع موتورها شامل یک روتور و یک استاتور هستند که در آن، یک میدان مغناطیسی متغیر در استاتور ایجاد می شود و برای به حرکت درآوردن روتور، این میدان مغناطیسی باید در همانند تردد خروجی سیگنال الکتریکی که به موتور تزریق می شود، به تغییر برسد.

الکتروموتورهای القایی معمولا به دلیل سادگی ساختار، هزینه کمتر و عملکرد بهتر در محدوده سرعت پایین، در بسیاری از کاربردهای صنعتی و خانگی استفاده می شوند . موتور های قطب چاکدار یک نوع از الکتروموتور القایی می باشد.

الکتروموتور خاص :

گاهی الکتروموتورها می‌توانند برای کاربردهای خاصی طراحی شوند. برای مثال:

الکتروموتورهای هیبریدی: این نوع موتورها در صنایع خودروسازی استفاده می‌شوند و با ترکیب الکتروموتورهای داخلسوز (توسط برق شارژ شونده) و خارجسوز (به وسیله سوخت) ساخته می‌شوند. این نوع موتورها، علاوه بر صرفه‌جویی در سوخت، امکان نیروگاهی و با برق را فراهم می‌کنند.

 الکتروموتورهای کوچک: این نوع موتورهای کوچک و سبک معمولاً برای کاربرد در وسایل الکترونیکی کوچکی مانند دستگاه‌های بهداشتی، دستگیره‌های در، دستگیره‌های درب‌ها، مدارهای کنترل و … طراحی می‌شوند.

الکتروموتورهای بدون مواد مغناطیسی دائم: این نوع موتورها استفاده از مواد مغناطیسی دائم، مانند نئودیمیوم، را حذف کرده و از مواد فریت (cermet) و یا کامپوزیتی به عنوان منبع میدان مغناطیسی استفاده می‌کنند. این نوع الکتروموتورها از اهمیت زیادی برای کاربردهایی همچون گریدی (jobs involving grading) و پمپ‌های آب مینیاتوری بهره می‌برند لازم به ذکر است تعمیرات الکتروموتور بدون مواد مغناطیسی دائم از دقت خاصی برخوردار است.

الکتروموتورهای خطی: این نوع موتورها برای حرکت دادن اجزایی مانند ریل‌های قطار، درهای یکپارچه و دیگر وسایلی که به حرکت خطی نیاز دارند، استفاده می‌شوند.

الکتروموتورهای سنکرون: در این نوع الکتروموتورها، سرعت روتور هم با سرعت میدان الکترومغناطیسی مطابقت دارد. این موتورها این امکان را فراهم می‌آورند تا از آنها برای کاربردهایی مثل تأمین برق برای شبکه بیرونی و حملات رباتیک استفاده کنید.

 الکتروموتورهای هواپیما: این نوع موتورها، عموماً در هواپیماهای جنگی و بالاترین وضعیت پروازی در هواپیماهای تجاری کاربرد دارد.

این فقط مثال‌هایی از برخی از نوع‌های الکتروموتورها هستند که برای کاربردهای مختلف در صنایع و بخش‌های مختلف تولید و استفاده می‌شوند.

 • سروو موتور :

سروو موتور، یک نوع موتور الکتریکی است که برای کنترل دقیق حرکات، زاویه گشتاور و سرعت در رباتیک، ماشین آلات صنعتی، دستگاه های پزشکی و سایر برنامه ها استفاده می شود. عملکرد سرو موتور به وسیله سیگنال های الکتریکی کنترل می شود و معمولاً با استفاده از پردازنده های میکروکنترلر قابل برنامه ریزی هستند. بسته به نوع و سایز سرو موتور، قیمت و ویژگی های مختلفی دارند که ممکن است به درد انواع مختلف کاربردها بخصوص در رباتیک بخورد.

 • موتور الکتریکی استپر یا پله ای :

موتورهای استپر یا پله ای یک نوع موتور الکتریکی هستند که در آن سیستم کنترل، ویژگی‌هایی را به طور دقیق تنظیم می کند که موتور را به طور مرحله ای، با قدم های سیکلیک، چرخانده و موقعیت دقیقی را که مورد نیاز است برای کاربرد خاص تعیین می کند. این نوع موتورها برای کاربردهای صنعتی، دستگاه‌های دقیق و صنایع رباتیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

موتورهای استپر یا پله ای، برای حرکت با ولتاژ و جریان محدودی عمل می کنند. برای ساخت این نوع موتورها از منبع تغذیهDC  (جریان مستقیم) استفاده می شود و با اعمال پالس های امواج مربعی به موتور، به طور مرحله‌ای به جلو و عقب حرکت کرده و موقعیت دقیق در هر گام را تنظیم می کنند. این موتورها از خطاهای بسیار کمی برخوردارند و به دقت بسیار بالایی در تنظیم موقعیت دستگاه‌های دقیق همچون پرینترها، دستگاه‌های تست، دستگاه‌های پزشکی و آزمایشگاهی، سیستم‌های رباتیکی و موارد مشابه کاربرد دارند.

 • موتور های DC بدون جاروبک :

موتورهای DC  بدون جاروبک، یا همان بدون برس، نوعی موتور الکتریکی هستند که از برس‌های آرماتور برای ایجاد جریان الکتریکی و جایگزینی فیدرهای الکتریکی برای تأمین برق استفاده نمی‌کنند. این نوع موتور در بسیاری از کاربردهای خانگی و صنعتی استفاده می‌شود به دلیل ویژگی های خاص خود مانند کم صدا بودن، بازدهی بالا، عمر طولانی، و کاهش اصطکاک.

موتورهای بدون برس DC، در برخی از دستگاه‌های رایانه‌های شخصی، ابزارهای برش و سنگ‌زنی، خمیر‌می‌کن‌ها، ماشین لباسشویی ها، هووربوردها، موتورهای الکتریکی خودرو، و سیستم‌های جابجایی برقی مانند بلندکن‌ها و برج‌های بادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • موتور هیسترزیس :

موتور هیسترزیس یک موتور سنکرون نامبرده میشود که دارای روتور استوانه‌ای‌است و بر اساس تلفات هیسترزیس ناشی از روتور فولاد سخت‌شده با قدرت نگه‌داری بالای مغناطیس کار می‌کند. این موتور تک فاز‌است و روتور آن از جنس فرومغناطیسی با ساپورت غیر مغناطیسی بر روی شافت ساخته شده‌است

انواع مختلفی از موتور هیسترزیسی از نظر ساختار وجود دارد. آن ها عبارتند از:

 • موتورهای استوانه ای هیسترزیس: دارای روتور استوانه ای‌است.
 • موتورهای هیسترزیس دیسکی: دارای روتور به شکل حلقه‌ای است .
 • موتور هیسترزیس میدان-جانبی: دارای روتوری‌است که توسط حلقه ای از مواد غیر مغناطیسی با نفوذپذیری مغناطیسی صفر ساپورت ‌می‌شود.
 • موتور هیسترزیس میدان-محوری: دارای روتور‌است که توسط حلقه ای از ماده مغناطیسی با نفوذپذیری مغناطیسی نامحدود پشتیبانی‌می‌شود.
 • موتور رلوکتانسی :

الکتروموتورهای رلوکتانسی، یک نوع موتور سنکرون القایی هستند که در آن از قوانین رلوکتانس استفاده می شود تا گرایش میدان مغناطیسی درون موتور را خلق کند. در این نوع موتور، روتوری به صورت غیرمغناطیسی طراحی شده است، به عنوان نمونه با بهره گیری از لوازم برقی و مغناطیسی آن، فلزهای غیر مغناطیسی حرکت می کند.

با توجه به دیدگاه رلوکتانس، ذخیره انرژی مغناطیسی فقط از طریق تراز و توازن میدان مغناطیسی در مسیر راه اندازی به جای قطب نمای دائم ایجاد می شود. الکتروموتورهای رلوکتانسی به دلیل عملکرد بهتر و بازده بالاتر در برخی از برنامه های خاص برای پیشرفت در فضای صنعتی، جای خود را پیدا کرده‌اند.

 • موتور یونیورسال :

موتور الکتریکی یونیورسال(Universal motor)  نوعی موتور الکتریکی قابل حمل است که معمولاً مورد استفاده در دستگاه‌های خانگی ، ابزارهای برقی و دستگاه‌های پرورش مو استفاده می شود. این نوع موتور الکتریکی با توجه به طرح ساخت خود، قادر است به طور همزمان در دو حالت الکتروموتور یونیورسال AC  (جریان متناوب)  و الکتروموتور یونیورسال DC  (جریان مستقیم) عمل کند. به همین دلیل، موتور الکتریکی یونیورسال یکی از معروف‌ترین نوع موتور‌ها محسوب می‌شود.

عوامل مختلفی در خرابی الکتروموتور ها اثر گذار هستند که در زیر مهم ترین آنها را بررسی خواهیم کرد:

افزایش حرارت ، دما و گرمای بیش از حد :

حرارت زیاد الکتروموتور ممکن است در اثر افزایش جریان برق باعث صدمات مکانیکی به الکتروموتور وارد شود. دمای بالا می‌تواند باعث خرابی در برداشت بار موتور شود که بهتر است برای جلو گیری از افزایش دمای بیش از حد الکتروموتور سیستم خنک کننده و تهویه مناسبی در کنار آن مورد استفاده قرار گیرد.

الکتریسیته غیرمطبوع و جریان اضافی :

هنگامی که الکتروموتور بار زیادی به خود می‌گیرد، جریان الکتریکی غیرمطبوع به سطح الکتروموتور هدایت می‌شود که باعث اضافه بار به الکتروموتور می گردد این موضوع می‌تواند باعث خرابی در قطعات داخلی شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید از دستگاهی استفاده کرد که هنگام اضافه جریان ، برق و جریان ورودی به الکتروموتور را قطع نماید.

آسیب دیدگی قطعات الکتروموتور :

با گذشت زمان، در قطعات الکتروموتور، خستگی و فرسایش قابل مشاهده است. این موضوع می‌تواند باعث کاهش کارایی و توانایی موتور شود و در نهایت به خرابی منجر شود برای جلوگیری از این خرابی بهتر است به طور مداوم الکتروموتور را بررسی و عملیات تعمیر و نگهداری آن را دوره ای انجام داد.

شوک‌های لرزشی:

لرزش الکتروموتور و ارتعاشات آن می‌تواند در تغییر جهت و سرعت موتور، به قطعات داخلی موتور آسیب وارد کند و باعث خرابی آنها شود که از عمده ترین دلایل آن فرسایش و خوردگی قطعات فرسوده که ایجاد ناهماهنگی بین قطعات می گردد ، می باشد.

آلودگی های محیطی ، وجود ‌گرد ، غبار و حشرات :

وجود هرگونه خاک، گرد ، غبار ، حشرات و به طور کلی آلودگی های محیطی در داخل الکتروموتور می‌تواند باعث خرابی موتور الکتریکی شود که به طور مستقیم با کیفیت و کارایی آن موتور الکتریکی رابطه دارند.

 عیب و مشکلات الکتریکی الکترموتور ها :

اگر با بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که الکترو موتور از نظر مکانیکی ایراد و خرابی ندارد باید در مرحله بعد برای عیب یابی الکتروموتور مسیر های جریان برق را چک میکنیم تا قسمت های الکتریکی الکتروموتور را تست و تعمیر کنیم :

در ادامه برای تشخیص و ارزیابی خرابی های الکتریکی الکتروموتور در جدول زیر اصلی ترین ایرادات را رسم کرده ایم: 

 

1

 

الکترو موتور سه فاز شروع به کار نمی کند.

نرسیدن انرژی به موتور.

فرسودگی یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها.

بار موتور زیاد است.

فاز قطع شده است.

یک کلاف یا یک گروه کلاف اتصال کوتاه شده است.

مفتول­های روتور شل شده­ اند.

اتصالات داخلی سیم پیچ­ها غلط می­باشند.

یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها گیرپاژ کرده­اند.

کنتاکتور یا مدار فرمان آن خراب است.

سیم پیچی به بدنه اتصال دارد.

2

 

الکترو موتور سه فاز خوب کار نمی کند.

نرسیدن به انرژی مناسب به موتور.

فرسودگی یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها.

فاز قطع شده است.

یک کلاف یا یک گروه کلاف اتصال کوتاه شده است.

مفتول­های روتور شل شده ­اند.

سیم پیچی به بدنه اتصال دارد.

فاز معکوس شده است.

اتصالات موازی قطع شده ­اند.

ولتاژ یا فرکانس صحیح نمی­باشد.

3

 

الکتروموتور آهسته می چرخد.

فرسودگی یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها.

بار موتور زیاد است.

یک کلاف یا یک گروه کلاف اتصال کوتاه شده­ اند.

مفتول­ه ای روتور شل شده­اند.

اتصالات داخلی غلط می­باشند.

فاز معکوس شده است.

4

الکترو موتور خیلی داغ می شود.

فرسودگی یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها.

بار موتور زیاد است.

فاز قطع شده است.

مفتول­های روتور شل شده­اند.

اتصالات داخلی غلط می­باشند.

یاتاقان­ها یا بلبرینگ­ها گیرپاژ کرده­اند.

الکترو موتور خوب تهویه می­شود.

5

لرزش و صدای غیر عادی الکترو موتور

فرسودگی بلبرینگ­ها یا سائیدگی محور روتور.

لقی روتور زیاد می­باشد.

فاز قطع شده است.

ولتاژ یا فرکانس صحیح نمی­باشد.

6

بار روی الکترو موتور زیاد است

روتور به داخل شکاف استاتور سائیده می­شود.

وجود مدار باز در سیم پیچی الکترو موتور.

الکترو موتور تک فاز یا دو فاز کار می­کند.

محور الکترو موتور تاب برداشته است.

سیم پیچی الکتروموتور:

در ارتباط با سیم پیچ باید در نظر داشته باشید که سیم پیچ ها از سیم های بسیار زیاد پیچیده بهمی تشکیل شده اند که به صورت قطب های مغناطیسی ساخته و طراحی شده است که موجب تسهیل جریان برق شود.

سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور به دو مبحث جدا از هم تک فاز و سه فاز تقسیم می گردد که هر کدام از آن ها کلاف بندی، سربندی و سیم بندی مختص به خودشان را خواهند داشت. جالب است بدانید که در شروع کار می بایست به عایق کاری دستگاه و سپس به سیم پیچی الکتروموتور پرداخت که این روند منجر به روشن شدن و حرکت الکتروموتور خواهد شد.

انواع سوختگی سیم پیچ الکتروموتور

سیم پیچی الکتروموتورها با سیم هایی انجام می شود که روکش داشته و لاکی گفته می شوند. اگر حرارت بیش از حد در موتور بالا برود (ناشی از نارسایی یاتاقان ها و عدم روان کاری مناسب آن و…) این روکش آسیب دیده و منجر به اتصال کوتاه و سوختگی موتورالکتریکی را در پی خواهد داشت. در حالت کلی می توان از اهم متر و تست چشمی برای سوختگی سیم پیچی ها استفاده کرد. از بین رفتن سیم پیچی موتورها و فرسودگی آن ها در طول مدت زمان هم ممکن است اتفاق بیافتد.

سوختگی را می توان در حالت های زیر دسته بندی کرد که عبارتند از:

 • نارسایی یاتاقان ها و عدم روان کاری مناسب آن می تواند منجر به سوختگی کامل سیم پیچ ها شوند.
 • اگر یک فاز از سه فاز نیز در موتورهای الکتریکی دچار مشکل شده باشد بار روی دوفاز دیگر بوده و باعث افزایش حرارت و سوختگی سیم پیچ بعد از بین بردن روکش سیم ها خواهد داشت.
 • اتصال کوتاه، اتصال بین بدنه موتور و سیم پیچ، تغییرات ولتاژ، آلودگی وگرد و غبار نیز باعث سوختگی به صورت لکه ای خواهند شد.
 • و…

هزینه سیم پیچی الکتروموتور با توجه به مواردی که در بالا از نوع سوختن الکترو موتور شرح داده شد باید توسط متخصص تعمیرکار الکتروموتور به صورت دقیق بررسی کرده و آن را محاسبه نمایند.

برای تعمیر سیم پیچی الکتروموتور باید به چه نکاتی توجه کرد:

برای تعمیر سیم‌پیچی الکتروموتور، ابتدا نیاز به ساختار و نحوه کار الکتروموتور می باشد. اما چند نکته برای تعمیرات سیم‌پیچی الکتروموتور عبارتند از:

۱. مطالعه و بررسی نمودار و شماتیک سیم‌پیچی الکتروموتور: این امر به شما کمک می کند تا نمونه‌ای از اسکچماتیک الکتروموتور را برای تعمیر و تعویض سیم‌پیچی الکتروموتور به دست آورید.

۲. شناسایی مشکلات سیم‌پیچی: ابتدا باید سیم‌هایی که نقص دارند شناسایی شوند. برای این منظور از تست‌هایی مانند تست اتصال، تست مقاومت، و تست نیروی الکتریکی استفاده می‌شود.

۳. تعویض سیم‌های معیوب: پس از شناسایی سیم‌هایی که نقص دارند، باید آنها را تعویض کرد. برای این منظور از تجهیزات خاصی مانند جدول چرخه‌های خاص خودکار برای جایگزینی همزمان بیش از یک سیم‌پیچی کمک گرفته می‌شود.

۴. تست دوباره: سپس پس از تعویض سیم‌های معیوب، الکتروموتور به دقت تست می‌شود تا بررسی شود که مشکلات حل شده‌اند یا خیر.

حتما به خاطر داشته باشید که تعمیر سیم‌پیچی الکتروموتور یک فرآیند پیچیده و تخصصی است که باید به فردی با تجربه و دانش فنی و الکتریکی و یا به مرکز خدمات رسمی الکتروموتور مراجعه کرد.

تست تایید سیم پیچی

برای تایید سیم‌پیچی در الکتروموتور، به طور کلی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از مهمترین روش‌ها، تست عایق بر روی سیم‌پیچی است. روش‌های دیگر مانند تست مقاومت و تست جریان نیز ممکن است بسته به شرایط خاص الکتروموتور مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی، برای تایید سیم‌پیچی الکتروموتور، باید به موارد زیر توجه کنید:

۱. تست جریان الکتریکی: در این تست از یک پراب جریان استفاده می‌شود و جریان الکتریکی روی سیم‌پیچی سنجیده می‌شود. در صورتی که جریان تجاوز مقدار نامی سیم‌پیچی شود، ممکن است عیب و نقصی در سیم‌پیچی وجود داشته باشد.

۲. تست مقاومت الکتریکی: در این تست، مقاومت الکتریکی سیم‌پیچی سنجیده می‌شود. درصورتی که مقاومت الکتریکی سیم‌پیچی از حد مشخصی بیشتر شود، ممکن است عیبی در سیم‌پیچی وجود داشته باشد.

۳. تست عایق الکتریکی: در این تست، عایق الکتریکی سیم‌پیچی سنجیده می‌شود. این تست معمولا با استفاده از یک دستگاه تست عایق الکتریکی انجام می‌شود که از حجم خالص سیم‌پیچی تست دقیق‌تری می‌دهد.

۴. تست حرارتی: اگر سیم‌پیچی در حالت حرارتی تست شود، عیب و نقص در سیم‌پیچی بهتر قابل تشخیص است.

حتما به خاطر داشته باشید که تست سیم‌پیچی الکتروموتور توسط افراد غیر تخصصی نباید انجام شود و بهترین راهکار برای تایید سیم‌پیچی الکتروموتور، مراجعه به فروشنده و نگهدارنده الکتروموتور با تجربه است.

تعمیر و نگهداری الکتروموتور:

تعمیر و نگهداری الکتروموتور به دلیل مهمی که این قطعه در خطوط تولید و صنایع دارد، بسیار حیاتی است. اما با توجه به پیچیدگی‌هایی که الکتروموتور دارد، بهتر است برای تعمیر و نگهداری این بخش تخصصی، با تجربه و دانش کافی باشید.

به طور کلی شامل مراحل زیر می‌باشد:

1- تمیز کردن الکتروموتور: برای تعمیر و نگهداری الکتروموتور، ابتدا باید اغلب تمیز شود. سطوح خارجی و درونی الکتروموتور باید از هر گونه ذرات خارجی و رسوب پاک شود.

2- تست پایه: قبل از هر نوع تعمیر یا نگهداری، یک تست پایه برای مشاهده عملکرد الکتروموتور بدون هیچ گونه تغییری انجام می شود.

3- تعیین مشکل: اگر الکتروموتور مشکل دارد، باید تشخیص مشکل و علت آن بررسی شود. برای بررسی مشکل، باید از تست‌های مختلفی مانند تست نیروی الکتریکی، تست مقاومت، تست حرارت و تست فعال و غیرفعال استفاده کنید.

4- تعمیر: پس از یافتن مشکلات موتور، باید آن را تعمیر کنید. تعمیر معمولا شامل تعویض قطعات آسیب دیده، تعمیر قسمت‌هایی که نیاز به تعمیر دارد و یا اصلاح مشکلات الکتریکی است.

5- تست مجدد: بعد از تعمیر، باید دوباره الکتروموتور را تست کنید تا ببینید که آیا مشکلات حل شده است یا خیر.

6- رویت‌های دوره‌ای: نگهداری الکتروموتور مانند تعمیر، شامل رویت دوره‌ای٬ لنت و سوزن محور و نوار نقاله می‌باشد. رویت الکتروموتور باید هر ۳ تا ۵ سال یکبار انجام شود تا بتوان به‌طور دقیق تر مشکلات را تشخیص داد و از شکست الکتروموتور جلوگیری کرد یا چرخه عمر آن را به طولانی تر کشاند.

نکات پیشگیرانه درباره تعمیرات و نگهداری الکتروموتورها

تعمیر و نگهداری الکتروموتور بسیار حائز اهمیت است و ممکن است برای جلوگیری از خرابی‌ها و ایمنی کارکنان حتی در برخی موارد، ضروری باشد. برای پیشگیری از مشکلات قابلیت دسترسی در مراحل پایه تعمیر، می‌توانید این نکات را به عنوان راهنما در ادامه مطالعه نمایید:

1- نصب صحیح الکتروموتور: مناسب برای استفاده از الکتروموتور، نصب صحیح آن است. کارکنان برای نصب الکتروموتور باید برای این کار دارای دانش و تجربه کافی باشند. نکاتی مانند بررسی محل کار، ابعاد آن و نوع اتصال، معیارهای مهمی برای نصب صحیح الکتروموتور هستند که باید در نظر گرفته شوند.

2- کمک به مقابله با آسیب‌های مکانیکی: برنامه‌ ریزی و نگهداری دوره‌ای، سوالات امنیتی و ایمنی در محیط‌های صنعتی، مثل اینستالیشن‌های باربر، می‌تواند به کاهش آسیب‌های مکانیکی که معمولا به پیکربندی الکترو موتورهای صنعتی وارد می ‌شود، کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از محافظان موتور، مانع از ورود شیار آب ، گرد و خاک به داخل موتوری که آسیب منجر به شاخص یا بسیاری از قطعات دیگر میشود.

3- تعیین نویزهای موتور: در صورتی که اطلاعات صوتیا چنین زوج پیدا شود که حتی باید پرشورتر جست؛ بررسی میشود که آیا فرآیند تعمیرات قبلی صحیح انجام شده است، و آیا درست تعمیر شده یا نه.

4- پایداری مواد: با توجه به ویژگی‌های بسیار خاص و گران‌قیمت برخی از قطعات، مانند کواکسیال و یا نوری هندپیس، به‌دلیل خصوصیات صحیح تعمیرات، قطعات پس از خرابی، باید با نمایندگی تولید کننده به منظور تعویض قطعه با قطعات تولیدکننده تعویض شود.

5- ایجاد برنامه‌های نگهداری دوره‌ای: نگهداری دوره‌ای از راهبرد های بسیار موثر برای تضمین ایمنی و عملکرد بهینه الکتروموتورهای صنعتی است. به منظور حفظ وضعیت اصلی و تشخیص نزدیک به سریع خطرات مصرف تاسیسات را به ترتیب زمانی ارزیابی و تعمیر رویق قراردهیم.

سوختن سیم پیچ الکتروموتور سه فاز

سوختن سیم‌پیچی الکتروموتور سه فاز ممکن است به دلیل برخی عوامل اتفاق بیفتد. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

1- افزایش دما: به دلیل افزایش دما در بافت سیم پیچی، عایق سیم پیچی شکست داده می‌شود.

2- شدت جریان بالا: جریان بالایی که از سیم پیچی عبور می‌کند، می‌تواند عایق را آسیب بزند و باعث سوختن سیم پیچی شود.

3- نوسانات ولتاژ: نوسانات ولتاژ که می تواند به عنوان ناستوارتی ولتاژ شناخته شود میتواند باعث سوختن سیم پیچی شود.

4- نقص عیب تولید: امکان دارد که سیم پیچی موتور شامل نقص تولید شده باشد و از قبل مشکلی برای عملکرد آن بوده باشد.

برای پیدا کردن دلیل سوختن سیم‌پیچی الکتروموتور، نیاز دارید تا به صورت دقیق دلیل رخ دادن این مشکل را تشخیص دهید. در بعضی موارد، سوختن سیم پیچی الکتروموتور قابل تعمیر و بازسازی است، اما در سایر موارد نیاز به تعویض سیم پیچی الکتروموتور به صورت کامل است. 

خازن

خازنهای الکتروموتورها به دو دسته خازن‌های کارکرده و امواجی تقسیم می‌شوند.

در بسیاری از الکتروموتورها، خازنهای کارکرد به‌طور معمول برای تصحیح عامل توان و ضمناً به تعویق انداختن جریان و ولتاژ مورد استفاده قرار می‌گیرند. خازن‌های کارکرد، جریانی سینوسی با فاز تغییر محکم برای الکتروموتور ایجاد می کنند. فرکانس این جریان سینوسی با توجه به عملکرد و الکتروموتور و توان آن، متفاوت است.

اما در برخی دیگر از الکتروموتورها، خازن‌های امواجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. خازن های امواجی با استفاده از فیلتراسیون اثر جبهه جریان، خوداندازه‌گیری و موج سازی عملکرد الکتروموتور را بهبود می‌بخشند. خازن‎های امواجی معمولا در موتورهای بدون سری از خودتحریک به عنوان جایگزینی برای زنجیره عملکرد استفاده می‌شوند.

دسته بندی خازن الکتروموتور های تک فاز

 به طور کلی خازن های موتورهای الکتریکی به دو دسته زیر تقسیم میشود که به بررسی آن ها می پردازیم:

 • خازن دائم کار
 • خازن راه انداز

خازن دائم کار:

این نوع خازن به صورت دائم در مدار قرار می گیرد. معمولا ولتاژ 400 تا 500 ولت بر روی آنها درج شده است و نسبت به خازن راه اندازی ظرفیت کمتری دارند

خازن راه انداز:

این نوع خازن معمولا ولتاژ کمتری دارند بین 200 تا 300 ولت ولی ظرفیت آنها نسبت به اندازه شان بالا است و نسبت به خازن دائم کار هم سایز ظرفیت خیلی بیشتری دارند.

چرا خازن الکتروموتور خراب می شود؟      

گرم شدن بیش از حد علت اصلی خرابی خازن راه اندازی است. اگر یک خازن راه اندازی بیش از حد در مدار بماند ، داغ می شود و خراب می شود. در صورت خرابی خازن دائم کار چه اتفاقی می افتد؟ شایع ترین مشکلی که خازن های خراب می توانند ایجاد کنند ، راه اندازی سخت است

چرا بلبرینگ های الکتروموتور زود خراب میشود؟

یک از اصلی ترین دلایل خرابی بلبرینگ مربوط به روانکاری و آلودگی می باشد

روانکاری بیش از حد می‌ تواند منجر به خرابی قفس یا دررفتگی سپر شود و حتی می‌ تواند بر دمای سیم پیچ موتور الکتریکی تأثیر بگذارد. از سوی دیگر، استفاده نکردن از روان کار کافی منجر به تماس فلز با فلز می‌ شود که در صورت عدم رسیدگی، یک بلبرینگ (و سایر اجزاء نیز) را از بین می‌ برد.

الکتروموتورهای ضد انفجار

الکتروموتورهای ضد انفجار به طور معمول در محیط هایی با خطر انفجاری مثل معادن، نفت و گاز، کارخانجات شیمیایی و زیردریایی کاربرد دارند. این موتورها به تنوع بالایی از نوع و اندازه ها برای متناسب بودن با نیاز هر محیط خاص ارائه می شوند.

برای محافظت از محیط در برابر انفجار ، الکتروموتورهای ضدانفجار با انواع اقدامات طراحی، ساختار و موادی تانیس می شوند که بتوانند در زمان احتمال وقوع انفجار قابلیت ایمنی را برای سایر تجهیزات و شبکه های الکتریکی داشته باشند. برخی از ویژگی های این موتورها شامل موارد زیر هستند:

 • بدنه و قسمت‌های موتور ساخته شده از مواد ضد انفجار و ضد جرقه مانند فولاد ضد زنگ و آلیاژ آلومینیوم تقویت شده با سیلیسیوم.
 • سیم‌های برقی با پوشش محافظ و عایق مناسب برای محافظت در برابر جرقه زدن و آتش سوزی.
 • سیستم های خنک کننده خاص برای جلوگیری از بروز انفجار و ایجاد حرارت بیش از حد.
 • قابلیت کنترل در حداقل یک محدوده دمایی تعیین شده توسط استانداردهای بین المللی.
 • محافظ ولتاژ و تنظیم کننده جریان برای ایمنی بیشتر.

انواع الکترو موتور های ضد انفجار
الکتروموتورهای ضد انفجار در انواع مختلفی در دسترس هستند، که به شرح زیر هستند:

1- الکتروموتورهای جلو باز: این نوع موتورها دارای پوشش بخصوصی هستند که مانع از ورود خطراتی مانند رطوبت، گرد و غبار و ترکیبات شیمیایی می شود.

2- الکتروموتورهای جلو بسته: در این نوع الکتروموتورها، پوشش محافظی دائمی بر روی محور قرار دارد و همچنین هوا به صورت طبیعی از طریق فضاهای میان درون و خارج موتور عبور می کند.

3- الکتروموتورهای با پوشش بلوکه شده: این نوع الکتروموتورها با داشتن یک پوشش خاص، از فضای آزاد و رطوبت جدا شده و به عنوان الکتروموتورهای مطابق با استاندارد ضد انفجار در نظر گرفته می شوند.

4- الکتروموتورهای از نوع تابستانه: این نوع الکتروموتورها برای کار در مناطق گرم و خشک ساخته شده اند و دارای پوشش محافظی برای جلوگیری از ورود خاک و رسوبات هستند.

از دیگر انواع الکتروموتورهای ضد انفجار می توان به الکتروموتورهای دنده ای، الکتروموتورهای لنتی و الکتروموتورهای صنعتی اشاره کرد.

تعمیر الکتروموتور ضد انفجار EX

تعمیر الکتروموتورهای ضدانفجار EX برای متخصصان تعمیر موتور الکتریکی صنعتی بسیار پیچیده و چالش برانگیز است، زیرا این الکتروموتورها پوشش‌های مخصوصی دارند که برای جلوگیری از انفجار در محیط‌های خطرناک تولید شده است. برای تعمیر و نگهداری الکتروموتورهای ضدانفجار، توجه به نکات زیر الزامی است:

1- انتخاب تکنسین های مجرب: برای تعمیر موتور الکتریکی ضدانفجار، تکنسین‌هایی که دارای مهارت و تجربه کافی در این زمینه هستند را انتخاب کنید. تعمیرات این نوع موتورها بسیار پیچیده است و برگشتن به صورت اصلی به قدری اهمیت دارد که هرگونه تغییر در آن ممکن است موجب ریسک ایمنی و تأیید کیفیت نشود.

2- آگاهی از استانداردهایی که باید پیروی شود: تعمیر الکتروموتورهای ضدانفجار باید با استفاده از استانداردهای متناسب با نوع موتور انجام شود. یکی از مهم‌ترین استانداردهای مربوط به تعمیر الکتروموتورهای ضدانفجار استاندارد IEC 60079-19 است.

3- حفظ پوشش و قطعات محافظتی: حفظ پوشش‌ها و قطعات محافظتی در نوعی موتور الکتریکی ضدانفجار بسیار حائز اهمیت است. این قطعات به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار، رطوبت و سایر مواد ناخواسته به داخل موتور ایجاد شده است و با تعمیر نادرست، ممکن است این قطعات در دسترس نباشند که این موضوع می‌تواند به افزایش جریان و دما در موتور الکتریکی منجر شود.

4- آموزش کارکنان: برای جلوگیری از هرگونه خطر و ضرر برای کارکنان، آموزش مربوط به تعمیرات

الکترو موتور های فشار قوی HV

الکتروموتورهای فشار قوی HV یا High Voltage، معمولا برای سیستم‌های نیروگاهی، صنعتی و حمل و نقل سنگین استفاده می‌شوند. این نوع الکتروموتورها دارای ولتاژ بسیار بالا (در حدود 6 کیلوولت یا بیشتر) هستند و برق را با ولتاژ بالا از یک منبع تغذیه مستقل به خود تامین می‌کنند.

یکی از مزایای الکتروموتورهای فشار قوی HV، کارایی بسیار بالای آنها در تولید قدرت برای عملیات‌های صنعتی و نیروگاهی است. در حالی که الکتروموتورهای با ولتاژ پایین، بیشتر در کاربردهای خانگی و سبک‌تر به کار می‌روند.

از دیگر ویژگی‌های الکتروموتورهای فشار قوی HV می‌توان به ساختار پیچیده‌تر آنها، فشارهای بالاتر درون سیستم، تجهیزات حفاظتی پیشرفته‌تر و قابلیت کنترل هوشمند بر روی الکتروموتور اشاره کرد.

الکترو موتور های فشار متوسط MV

الکتروموتورهای فشار متوسط MV یا Medium Voltage، معمولا در حوزه صنعتی و تجهیزات نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. این الکتروموتورها در کل دارای ولتاژ مربوط به محدوده ۱ کیلو ولت تا ۶ کیلو ولت هستند.

یکی از مزایای الکتروموتورهای فشار متوسط MV، این است که قابلیت تحمل ولتاژ بالا و بار سنگین را دارا هستند. به همین دلیل از آنها برای پمپ‌های نفت، فن‌های باد، صنایع فولاد و غیره استفاده می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های مهم الکتروموتورهای فشار متوسط MV، می‌توان به داشتن کارایی بالا، عمر طولانی، حفاظت‌های قوی و قابلیت کنترل از راه دور براساس نیاز کاربری و تنظیمات ویژه اشاره کرد.

الکتروموتورهای فشار ضعیف LV

الکتروموتورهای فشار ضعیفLV ( Low Voltage) ، معمولا در کاربردهای خانگی، دفاتر و مغازه‌ها و صنایع سبک به کار می‌روند. این الکتروموتورها دارای ولتاژ کمتر از ۱ کیلو ولت هستند.

یکی از مزایای الکتروموتورهای فشار ضعیف  LV این است که هزینه تولید آنها نسبتا کمتر است. بنابراین این الکتروموتورها برای کاربردهای خانگی و کاربردهای کوچک و سبک در صنعت مناسب هستند.

از دیگر ویژگی‌های الکتروموتورهای فشار ضعیف  LV می‌توان به داشتن کارایی متوسط، حداقل استفاده از انرژی، آسانی در نصب و استفاده، قابلیت تعمیر و نگهداری با هزینه کم و به‌راحتی قابل تعویض اشاره کرد.

تفاوت الکتروموتور های سبک ، نیم سنگین و سنگین چیست

تفاوت الکتروموتورهای سبک، نیمه سنگین و سنگین بر اساس توان، بار و وزن آن‌ها تعریف می‌شود، که در زیر توضیح داده شده است:

1-  الکتروموتور سبک: این نوع الکتروموتورها برای کاربردهای سبک ساخته می‌شود، و به‌طور رایج در تجهیزات خانگی، مثل ماشین لباسشویی، هواکش‌ها، تجهیزات اداری، و ابزار دستی، استفاده می‌شوند. برخی از ویژگی‌های الکتروموتورهای سبک عبارتند از:

 • توان کمتر از 1 اسب بخار (۷۴۶ وات)
 • راندمان بالاتر از نوعی دیگر از الکتروموتورها
 • وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم
 • بار کاری کمتر از ۲۰ کیلوگرم
 • زمانیکه الکتروموتور را خاموش می‌کنید، آن را می‌توان به‌سادگی دستکاری کرد.

2- الکتروموتور نیمه سنگین: الکتروموتورهای نیمه سنگین برای کاربردهای گسترده‌تری، مثل تجهیزات صنعتی کوچک، مانند کارخانجات کوچک، و تجهیزات متوسط، مانند لیفتراک‌ها، ساخته می‌شود. برخی از ویژگی‌های الکتروموتورهای نیمه سنگین عبارتند از:

 • توان بین 1 تا 100 اسب بخار (۷۴۶ وات تا ۷۵ کیلووات)
 • وزن بین ۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم
 • بار کاری بین ۲۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم
 • درصد راندمان کمی پایین‌تر از الکتروموتورهای سبک

3- الکتروموتور سنگین: الکتروموتورهای سنگین برای کاربردهای سنگین، مانند تجهیزات بزرگ صنعتی، مانند کارخانه های بزرگ، شیمیایی، و نفت و گاز، ساخته می‌شود. برخی از ویژگی‌های الکتروموتورهای سنگین عبارتند از:

 • توان بالای بیش از یک صد اسب بخار (۷۵ کیلووات)
 • وزن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم
 • بار کاری بیش از ۲۰۰ کیلوگرم
 • درصد راندمان کمی پایین‌تر از الکتروموتورهای نیمه سنگین و سبک

  بنابراین، تفاوت الکتروموتورهای سبک ، نیمه سنگین و سنگین میتواند به توان کاری ، وزن ، بار کاری ، و درصد راندمان الکتروموتور ها باشد .


تفاوت موتور های AC  و DC

تفاوت اصلی بین موتورهای الکتریکی AC و DC، نوع جریان برقی‌ست که با آنها کار می‌کنند. در موتورهای AC، برق نوسانی جابجایی (Alternating Current)  وارد موتور می‌شود، در حالی که در موتورهای DC، جریان مستقیم (Direct Current)  به طور مستقیم وارد موتور می‌شود.

موتورهای AC به طور کلی به دلیل قدرت بیشتر خروجی و کارایی بالاتر، معمولاً در برنامه‌های با نیاز بالا به قدرت خروجی، مثل صنایع و تجارت استفاده می‌شوند. در مقابل، موتورهای DC  به دلیل قابلیت تنظیم بالا برای سرعت و دامنه خروجی، معمولاً در برنامه‌هایی که به کنترل دقیق حرکت یا سرعت نیاز است، مانند الکترونیک و خودروهای برقی، استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، موتورهای DC  از نظر طراحی ساده‌تر هستند و نگهداری کمتری نیاز دارند، زیرا بدون شانه‌های کربنی که در موتورAC  استفاده می‌شوند، کار می‌کنند. با این حال، موتورهای DC  دارای حداقل دو متغیر تنظیم (کمیاب و باقی مانده) در هنگام راه اندازی هستند، در حالی که موتورهای AC  نیاز به تنظیم دقیق برای فرکانس و ولتاژ ورودی دارند.

بدون شک، هر دو نوع موتور الکتریکی تلاش می‌کنند برای بهبود کارایی، کاهش هزینه تولید و کاهش مصرف انرژی. این تلاش برای بهبود هر یک از نوع موتورها ممکن است به نتایج خوبی در برنامه‌های مختلف منجر شود، از جمله ماشین‌آلات صنعتی، خودروهای الکتریکی، ابزارهای برقی و غیره.

تفاوت الکتروموتور های تک فاز و سه فاز

تفاوت اصلی بین الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز در تعداد فازهای ورودی است. در الکتروموتورهای تک فاز، تنها یک فاز ورودی وجود دارد، در حالی که در الکتروموتورهای سه فاز، سه فاز ورودی وجود دارد.

این تفاوت در تعداد فازها موجب ایجاد تفاوت‌هایی در عملکرد و ویژگی‌های الکتروموتورها می‌شود. برای مثال، در الکتروموتورهای تک فاز، جریان الکتریکی در یک فاز تنها در یک راستا جریان پیدا می‌کند و این باعث می‌شود توان قابل استفاده الکتروموتور کاهش یابد. این در حالی است که در الکتروموتورهای سه فاز به دلیل وجود سه فاز ورودی، جریان الکتریکی در سه راستا جریان پیدا می‌کند که باعث می‌شود توان الکتروموتور افزایش یابد.

این تفاوت در توان الکتروموتورها به طور کلی باعث می‌شود الکتروموتورهای سه فاز برای استفاده در برنامه‌های صنعتی و انبارداری بسیار قابل اعتمادتر و کارآمدتر باشند. از طرفی، الکتروموتورهای تک فازی برای استفاده در برخی برنامه‌های خانگی، مانند تجهیزات آشپزخانه، تنظیمات گرمایشی و سردایشی و هواکش‌ها بسیار مناسب هستند.

لازم به ذکر است که علاوه بر این تفاوت‌ها، الکتروموتورهای سه فاز نیاز به تراز کردن ولتاژ و جریان در سه فاز دارند که تکنیک‌هایی مانند برداشتن تراکم جریان و استفاده از مدارهای کنترلری برای تصحیح تراز ولتاژ و جریان در سه فاز استفاده می‌شوند. در مقابل، توانایی تراز کردن ولتاژ و جریان در الکتروموتورهای تک فاز بسیار ساده‌تر است.

تفاوت الکترو موتور های صنعتی و معمولی

تفاوت اصلی بین الکتروموتورهای صنعتی و معمولی در توان و پایداری است. الکتروموتورهای صنعتی برای کاربردهای سنگین صنعتی طراحی شده‌اند و معمولاً در محیط‌هایی که زیست محیطی سختی دارد کار می‌کنند.

یکی از اختلافات بین این دو نوع الکتروموتور، کاربرد ترکیبات حرارتی در غلاف الکتروموتورها است. اغلب غلاف الکتروموتورهای صنعتی از فولاد ساخته می‌شود تا بتوانند در مقابل خوردگی، آب و هوای خشک و تر، زنگ زدگی و شوک مکانیکی مقاومت کنند. همچنین در الکتروموتورهای صنعتی از پایه‌های بلبرینگ بزرگ، جرقه‌زنی کمتر، عمر طولانی‌تر و قدرت بالا برای کاربردهای خود استفاده می‌شود.

از طرفی، الکتروموتورهای معمولی بیشتر برای کاربردهای خانگی طراحی شده‌اند و بیشتر به منظور حرکت دادن وسایل خانگی مانند تهویه مطبوع، نوار نقاله‌ها، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و … استفاده می‌شوند. با توجه به این مصارف کوچکتر، الکتروموتورهای معمولی دارای توان کمتر از لحاظ فیزیکی و درواقع مقرون به صرفه‌تر و با پشتیبانی ساده‌تری هستند.

در کل، الکتروموتورهای صنعتی با عمر طولانی‌تر، پایداری کاری بیشتر، قطعات قوی‌تر و توان بیشتر در محیط‌های صنعتی کارآیی بیشتری دارند. الکتروموتورهای معمولی با قیمت مناسب، کوچک، با نویز کمتر و کارآیی خوبی برای مصارف خانگی فراهم می‌کنند.

الکترو موتورهای صنعتی در چه صنایعی کاربرد دارند

الکتروموتورهای صنعتی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. بعضی از این صنایع عبارتند از:

1- صنایع فلزی: در صنایع فلزی از الکتروموتورها برای حرکت دادن دستگاه‌هایی مانند پمپ‌های کولرهای شمعک، آسیاب‌های برقی، کوره‌های القایی و برقی، دستگاه‌های شکل‌دهی و برش، دستگاه‌های جوش و متصل‌کن، نوار نقاله‌ها و … استفاده می‌شود.

2- صنایع نفت و گاز: در صنایع نفت و گاز، الکتروموتورها برای حرکت دادن پمپ‌های نفت و گاز، ژنراتورهای برق، کمپرسورها و تجهیزات دیگر که کاربراند از همان نوع موتور استفاده می‌شوند.

3- صنایع خودروسازی: در صنایع خودروسازی، الکتروموتورها به عنوان موتور‌های درون سوز و یا برای وظایفی همچون تأمین برق و انرژی نوری به صورت پایان دهنده برق، استفاده می‌شوند.

4- صنایع کاغذ: در صنایع کاغذ، الکتروموتورهایی که به منظور حرکت دادن ماشین‌های برش و تولید کاغذ از آنها بهره می‌برند و همچنین برای پمپاژ آب، هوا داخلی و حیوانات خانگی استفاده می‌شوند.

5- صنایع شیمیایی: در صنایع شیمیایی، الکتروموتورها برای حرکت دادن مخازن مواد شیمیایی، آسیاب های برقی، پمپ‌های استخراج، ازدواج و مخازن میدان های شیمیایی، دستگاه های پیچش و همزن، دستگاه‌های خلاء تولتید  و کمپرسور استفاده می‌شوند.

این فقط چند نمونه از صنایعی هستند که در آن‌ها از الکتروموتورهای صنعتی استفاده می‌شود. برای صنایع دیگری نیز می‌تواند کاربردهای مختلف وجود داشته باشد.

مراکز تعمیر مجاز الکتروموتور تک فاز و سه فاز صنعتی

از اینکه در این مقاله همراه تیم نویسندگی شرکت الوند توسعه پایدار آرتا بوده اید باتوجه به توضیحاتی که در این مقاله در مورد تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور های مختلف صحبت کرده ایم به تخصصی و فنی بودن تعمیرات الکتروموتور پی برده اید . 

شرکت الوند توسعه پایدار آرتا که به مدیریت مهندس پیر محمدی در حوزه تعمیرات الکتروموتور ، سیم پیچی الکتروموتور ، تعمیرات ماشین های الکتریکی و موتور های الکتریکی به صورت کاملا تخصصی در استان های البرز و تهران فعالیت میکنند ، این شرکت تعمیر نگهداری ، سیم پیچی و دیگر خدمات الکتروموتور ها را با تیم تخصصی خود میتواند در شرکت کارفرما به انجام برساند .

شرکت الوند توسعه پایدار آرتا با تیم مجرب از تعمیرکاران و داشتن دانش فنی و بروز تمامی پرسنل آماده عقد قرارداد با شرکت ها ، سازمان ها ، ارگان ها و نهاد های دولتی و خصوصی می باشد که به تعمیرات انواع الکتروموتور های تک فاز ، سه فاز ، صنعتی و نیمه صنعتی  نیاز داشته است ، همکاری های لازم را به عمل آورد.

قیمت تعمیر الکتروموتور

با توجه به اینکه هر الکتروموتور در شرایط فنی و کارایی خاص خود کار میکند نمیتوان قیمت تعمیرات و سیم پیچی الکتروموتور را به اینصورت ارائه کرد لذا در صورت هرگونه سوال و دریافت قیمت میتوانید با شماره های شرکت الوند توسعه تماس حاصل فرمایید .

 

خانهتماسارتباط با ما